Zápisky zo Škandinávie

Škandinávia mi učarovala už ako malému. Mal som asi desať rokov, keď som sa zoznámil s bohatou severskou mytológiou. Priniesla mi vtedy prijateľnú alternatívu k rozprávkam, ktoré mi začínali pripadať až príliš jednoduché a naivné. Vo svojej fantázii som si začal vytvárať vlastné svety, začal som kresliť a snívať. Veľmi skoro som si však uvedomil, že snívať a teoretizovať v živote nestačí. Že sa treba vydať na skutočnú cestu a sny zažiť.
zapisky zo skandinavie_IMG_8592-3

Počas vysokej školy prišli prvé letné brigády v Dánsku a na Islande. Postupne sa mi podarilo dostať aj do množstva ďalších často najchudobnejších európskych krajín, ktoré predstavovali oproti Škandinávii extrémny kontrast. Fotky, ktoré vám predstavím v tomto článku, boli vytvorené prevažne v posledných dvoch rokoch. Vznikli jednak počas trojtýždňového prechodu z juhu Švédska na sever a potom späť na juh cez Fínsko, a jednak počas prechodu nórskymi Lofotami.

Všetky cesty pritom boli prísne nízkonákladové t.j. low cost letenky, využívanie zliav na cestovanie, stopovanie, zásoby jedla v batohoch a spanie výhradne v stane (ak nám niekto len tak neponúkol nocľah u seba, čo nebolo nič neobvyklé). Dôvodom nebola len snaha ušetriť, ale aj moje presvedčenie, že práve takouto formou človek najlepšie poznáva autenticky krajinu a jej obyvateľov.

Fotky nemajú vyhranený koncept a zavediem vás v nich rovnako tak do rušnej Kodane, ako aj do odľahlých horských oblastí Laponska. Berte teda tieto fotografie ako moje postrehy z ciest. Najčastejšie však na fotkách uvidíte more. Jednoducho preto, že ma fascinuje.

 

zapisky zo skandinavie_IMG_0313-1

zapisky zo skandinavie_IMG_6226-2

Keď som sa pred rokmi prvý krát navštívil more, našiel som si dlhý skalnatý výbežok a postavil som sa na jeho úplný okraj. Mal som pocit, že ma more obklopuje. Všade kam som z tohto výbežku dovidel, bolo len samotné šíre more. Zážitok bol o to intenzívnejší, že nešlo len o zrakové zmysly, vlny rozbíjajúce sa o ostré útesy zapĺňali aj môj sluch a slaná vôňa prenikala nosom. Odvtedy vyhľadávam tento pocit stále znova a znova.

zapisky zo skandinavie_2014-06-29-10h37m14-2

Na severe som nevidel žiadne preplnené pláže. To je do istej miery spôsobené teplotou mora, no nie je tomu úplne tak. Nórske a Severné more síce zostáva relatívne chladné a divoké po celý rok, no Botnický záliv (ležiaci medzi Švédskom a Fínskom) je naopak relatívne mierny a teplý. Nasledujúce fotky boli vytvorené na juhu Švédska, v Malmö a na odľahlejších útesoch poblíž Ales Stenar.

zapisky zo skandinavie_2014-06-28-13h22m53-2

zapisky zo skandinavie_2014-06-29-11h01m42-6-5

zapisky zo skandinavie_2014-06-28-13h23m17-3

zapisky zo skandinavie_IMG_8294d-1

Jeden z mojich najsilnejších morských (a cestovateľských zážitkov vôbec) predstavovala cesta na Lofoty. So stanom a batohom sme stopovali naprieč celým súostrovím, videli sme nádherné nórske dedinky včlenené priamo do fjordov a prešli sme niekoľko odľahlých turistických trás vedúcich cez bizarnú lofotskú prírodu. Špicaté strmé skaly sa tu dvíhali priamo z mora a kontrastovali s veľkými oblými skalnými homolami, ktoré pripomínali zhrbených trolov. Začínal som chápať, kde sa u starých Severanov bral celý ten bohatý mytologický svet. Edda ožívala priamo pred mojimi očami. Všetka táto krása však bola vykúpená šialeným počasím. Často pršalo aj 12 hodín bez prestávky, fúkal divoký vietor a teplota sa pohybovala okolo desať stupňov. Pre ľudí, ktorí plánujú spať iba v stane a prepravovať sa skoro výhradne autostopom to nie je žiadna výhra. K večeru sa však počasie občas zlepšilo a vďaka polárnym nociam tak naše putovanie začínalo často o ôsmej večer a končilo okolo štvrtej ráno.

Nie je to však len príroda, čo je na Škandinávii úžasné. V ten najhorší deň, kedy sa vonku ženili všetci čerti a my sme boli už po dvoch hodinách chôdze komplet mokrí, sme v jednej dedinke narazili na ženu, ktorá nám ponúkla, že sa môžeme zohriať a prenocovať v jej obchode. Nechala nás tam bez najmenšej obavy, že by sme niečo vzali. Boli sme neskutočne šťastní a vďační lebo v počasí, ktoré zúrilo vonku, by sme ani nerozložili stan. nebol to však ojedinelý prípad, s týmto prístupom som sa stretol všade v Škandinávii. Práve v takýchto situáciách človek najlepšie pozná obyvateľov navštívenej krajiny.

zapisky zo skandinavie_IMG_8910-1

zapisky zo skandinavie_IMG_8561-1zapisky zo skandinavie_IMG_8694-2zapisky zo skandinavie_IMG_8527-1zapisky zo skandinavie_IMG_8741-1

V odľahlých severských horách človek nájde skutočný pokoj. Vo Švédsku sme sa vydali na štvordňový 90 km prechod Kungsleden (Kráľovskej cesty) – vyše 440 km dlhej značenej trasy, ktorá vedie cez najkrajšie švédske národné parky. Žiadne iné oficiálne trasy v mnohých z týchto parkov nenájdete, pretože Švédi chcú v nich zachovať pôvodnú divočinu. Aj vďaka tomuto prístupu sme mohli obdivovať krásu nedotknutých pralesov, kryštalicky čisté jazerá a stádo divokých sobov, ktoré sa prehnalo asi 20 m od nás priamo počas polnočného slnka. Počas tejto cesty som zažil tiež asi najkrajší horský výhľad. Z hory Skierfe sa nám otvoril ohromujúci výhľad na gigantické údolie Rappadalen.
 

zapisky zo skandinavie_2014-07-05-14h33m54-1-1zapisky zo skandinavie_2014-07-05-14h32m43-2zapisky zo skandinavie_2014-07-05-22h07m24_-4
 

Nie len príroda, ale aj mestá sú na severe plné akejsi pokojnej atmosféry. Keď som cestoval po Balkáne, Gruzínsku a Arménsku, často som sa musel mať pred ľuďmi na pozore (aj keď som na skutočný konflikt nikdy nenarazil). Cestovanie bolo v tomto smere dosť rušné a nepredvídateľné. V Škandinávii bola situácia iná. Ak sa človek práve neprechádzal moslimskou štvrťou, panoval v uliciach pokoj a mier. Ľudia posedávali často na brehoch mora/jazera, popíjali pivo a diskutovali. Tento obraz sa mi najčastejšie naskytol na perifériách miest.
 
zapisky zo skandinavie_2014-07-08-21h05m45-1zapisky zo skandinavie_2014-07-08-21h46m35-1
zapisky zo skandinavie_2014-07-15-11h49m32-3zapisky zo skandinavie_IMG_8782e-1zapisky zo skandinavie_2014-07-10-23h26m49-1
 
Spomínaná pokojná atmosféra miest bola spôsobená možno aj tým, že ich centrami málo kedy viedli rušné cesty pre autá. Vznikal tu tak verejný priestor, na ktorom sa mohli ľudia nerušene pohybovať, združovať a debatovať. Neoddeliteľnou súčasťou severských miest je však ešte jedna vec – bicykle. Nepoužíva ich pritom len určitá skupina ľudí, v Kodani sa na nich napríklad vozili v obdivuhodnom počte ľudia v oblekoch, spoločenských šatách a to boli vtedy navyše mínusové teploty.
 
zapisky zo skandinavie_IMG_6408c-1zapisky zo skandinavie_2014-07-08-17h20m06-3zapisky zo skandinavie_2014-06-30-12h54m49-1
 
Aj v mestách bolo cítiť severskú lásku k prírode. Prejavovalo sa to nie len v množstve rozľahlých parkov priamo v centrách miest, ale aj v podobe architektúry, ktorá si často prepožičiava tvary z prírody. Stačí sa v tomto smere pozrieť napríklad na diela severskej secesie alebo stavby svetoznámeho fínskeho architekta Alvara Aalta. Alebo konkrétne na veľkolepú betónovú katedrálu Hallgrímskirkja v Reykjavíku, ktorá pripomína čadičové skalné varhany.Nasledujúce dve fotky zobrazujú skôr modernú švédsku architektúru, tretia opäť tichú podvečernú perifériu.
 
zapisky zo skandinavie_2014-06-29-16h28m43
 

Trochu odlišné od zvyšku severu sú fínske mestá. Už keď sme zo Švédska prešli do prvého pohraničného mesta Kemi, privítal nás budovateľský pamätník a socialisticky vyznievajúca architektúra. Podobne tomu bolo aj v ďalších mestách ako Oulu alebo Vaasa. Za túto skutočnosť môže striedavá prítomnosť Rusov a Švédov na fínskom území. Obe kultúry tu zanechali svoju stopu. Fínsko sa totiž väčšinou stávalo bojiskom a miestom stretu týchto dvoch národov. Aj kvôli ťažkej historickej skúsenosti sú súčasní Fíni hrdí na životnú úroveň, ktorú dokázali v svojej krajine vybudovať. Vzhľad mnohých miest je však stále poznamenaný vojnami a to nie len švédsko – fínskymi. V Laponskej vojne napríklad Nemci vypálili a zničili 90% mesta Rovaniemi, ktoré bolo tvorené prevažne pôvodnými drevenými domami. Čím však človek ide južnejšie, tým viac sa stretáva s povestnou modernou fínskou architektúrou.

 
zapisky zo skandinavie_2014-07-17-16h40m02-1-2

Ako som písal už na začiatku, článok nemá byť nejakou komplexnou sériou. Nemá byť ani objektívnym pohľadom na Škandináviu, pretože je tvorený výhradne mojimi osobnými postrehmi. Vaše skúsenosti môžu byť úplne odlišné. Tón textu je udávaný mojimi početnými skúsenosťami s veľmi priateľskými ľuďmi, ktorí sa s nami nezáväzne púšťali do reči, neváhali nám v ťažkej situácii pomôcť a neraz ponúknuť nocľah. Jedna dvojica Fínov neváhala zaprášených stopárov nielen zviezť, ale dokonca aj pozvať do tradičnej domácej sauny. Bez týchto ľudí by bolo cestovanie oveľa komplikovanejšie. Škandinávia sa však v súčastnosti mení. Prúdia sem masy emigrantov z rozvojových zemí (ale aj zo strednej a východnej Európy), z ktorých mnohí nerešpektujú tunajší spôsob života. Uvidí sa teda, nakoľko si svoju pohostinnosť a ústretovosť dokážu Severania zachovať tvárou v tvár tejto zmene.

Na záver prikladám zopár odľahčených momentov z našich ciest.

zapisky zo skandinavie_2014-07-08-12h28m32-1-1

zapisky zo skandinavie_IMG_8426-1zapisky zo skandinavie_2014-07-06-23h09m19-1-2zapisky zo skandinavie_2014-07-12-21h27m25-1

Uložit odkaz do záložek.